1. Siirt Uluslararası Kısa Film Fest

712 Views

2018 yılında ilki gerçekleştirilen 1.Uluslararası Siirt Kısa Film Festivali, 7-11 Mayıs tarihlerinde sinemaseverlerle ile buluştu. Festivalde, Avrupa’dan ve Türkiye’den yцnetmenlerin Kurmaca, Belgesel, Animasyon ve Deneysel kategorilerinde yer alan kısa filmleri yarıştı.

Bu festival kapsamında, kısa filmle ilgilenenlerin, başarılı ve etkili eserlerüretmeye teşvik etmenin ve цzendirmenin yanı sıra, Tьrk sinemasının geleceğine olumlu ve destekleyici katkılar sağlandığı, kısa filmciler tarafından dile getirildi.

Ak Parti Genel Başkan Baş danışmanı Siirt Milletvekili Prof. Dr. Yasin Aktay katıldığı festivalde; yönetmenler, dizi ve sinema oyuncuları, yapımcılar ve sinema eleştirmenleri yer aldı. Siirt Valisi Ali Fuat Atik, Siirt Belediye Başkan Vekili Ceyhun Dilşat Taşkın, Dicle Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Yılmaz Altındağ ve Siirtüniversitesi Rektцrь Prof. Dr. Murat Erman’ın desteklediği festivalin aзılışında ve kapanışında iki farklı konser, tüm Siirt’i kucaklayacak bir etkinlik olarak iz bıraktı.

5 gün boyunca panel, senaryo ve sinema atölyeleri ve ücretsiz film gösterimlerinin gerçekleştiği festivalde; Kurmaca, Belgesel, Animasyon ve Deneysel kategorilerinde yer alan 31 kısa film yarıştı. Dereceye giren Fabrika, Yolcu ve Korkuluk filmlerinin sahiplerine toplamda 32.500,00 TL para ödülü verildi

Açılış töreninde Sanatta 50. Yıl ödülünü sinema oyuncusu Erhan Yazıcıoğlu alırken, Yaşam Boyu Onur ödülleri ise sinemanın emektarı Hülya Koçyiğit ve Bulut Aras’a takdim edildi. Törende ayrıca TRT’nin sevilen dizisi 80’lerin önemli yapım ve oyuncu kadrosuna (Birol Güven, Berat Yenilmez, Aydın Sarman, Faruk Sofuoğlu ve Mustafa Kemal Kuruçay’a ) teşekkür plaketi verildi. Daha sonrasında ünlü sanatçı GÖKSEL’in verdiği büyük konser ile etkinlik devam etti.

Kapanış töreninde ise Yaşam Boyu Onur ödül’ünü AK Parti Genel Başkan Baş Danışmanı ve Siirt Milletvekili Prof. Dr. Yasin Aktay’ın elinden alan Fatoş Güney, “Özellikle bu topraklarda bu ödülü almak çok anlamlı ve çok onur verici. Bu ödülü eşim Yılmaz Güney adına alıyorum.” dedi.

Kapanış töreninde sahne alan KALBEN, “Yağmurlu havasına rağmen Siirt’in sıcakkanlı karşılamasını, birbirinden güzel yemeklerini, dolaştığımız kesimlerini çok beğendim” dedi. Sanata, kültüre adanan festivallerin çoğalmasını dileyen Kalben, “İnsanlar birbirlerini sinemayla, resimle, fotoğrafla, bulduklarında savaşlar azalacak ve insanlar arasında hiçbir fark olmadığını, özünde aynı topraktan geldiğini görecek.

Bunu anlayabilmek için daha fazla sanatsal aktiviteyle bir araya gelmemiz gerekir. Siirt için de uluslararası kısa film festival yolculuğunun ilk durağında bizler vardık daha nice durağı olsun.” diyerek sözlerini tamamladı.

Date

November 3, 2019