2. Bingöl Uluslararası Kısa Film Fest

737 Views

2018’de ikincisi gerçekleştirilen Uluslararası Bingöl Kısa Film Festivali, 8 – 12 Ekim tarihleri arasında sinemaseverlerle ile buluştu. Festivalde, Avrupa’dan ve Türkiye’den yönetmenlerin Kurmaca, Belgesel, Animasyon ve Deneysel kategorilerinde yer alan kısa filmleri yarıştı.

Bu festival kapsamında, kısa filmle ilgilenenlerin, başarılı ve etkili eserler üretmeye teşvik etmenin ve özendirmenin yanı sıra, Türk sinemasının geleceğine olumlu ve destekleyici katkılar sağlandığı, kısa filmciler tarafından dile getirildi.

Yönetmenler, dizi ve sinema oyuncuları, yapımcılar ve sinema eleştirmenleri yer aldı. Bingöl Milletvekili ve Ak Parti Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Sayın Cevdet Yılmaz, Bingöl Valisi Ali Mantı, Bingöl Belediye Başkanı Yücel Barakazi, Bingöl üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Çapak ve Fırat Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Abdulvahap Yoğunlu’nun desteklediği festivalin açılışında ve kapanışında iki farklı konser, tüm Bingöl’i kucaklayan bir etkinlik olarak iz bıraktı.

5 gün boyunca panel, senaryo ve sinema atölyeleri ve ücretsiz film gösterimlerinin gerçekleştiği festivalde; Kurmaca, Belgesel, Animasyon ve Deneysel kategorilerinde yer alan 34 kısa film yarıştı. Yönetmen Kudret SABANCI’nın başkanlığını yaptığı festivalin juri koltuğunda; TRT 1 Kanal Koordinatörü Kurtuluş ZEYDAN, Yapımcı Mehlika ÇELİK, Oyuncu Cengiz BOZKURT, Beyaz Tv Genel Müdürü Cihat Zembat, Akademisyen Süleyman CİVLİZ, Yönetmen Ömer UĞUR bulundu. Jürinin yaptığı titiz çalışma sonucu 34 film arasından dereceye giren Naftalin, Ah Bir Ateş Ver, Yolcu filmlerinin sahiplerine toplamda 22.500,00 TL para ödülü verildi. Ayrıca ‘Mahkum’ adlı kısa filme TRT özel ödülü, Bingöl Özel Jüri ödülü de ‘Elma’ kısa filme verildi.

34 Filmin gösterildiği etkinliğe ayrıca saat 18:00’da 3 gün boyunca her gün bir film olmak üzere toplamda 3 uzun metraj film gösterildi. Bunlardan ilki Plato Film’in Katkılarıyla gösterilen ‘ Propaganda’ filmi, ikincisi BKM Filmin katkılarıyla gösterilen

‘Aile Arasında’ filmi, üçüncü film ise Bingölde çekilen ‘Katırcılar’ filmiydi. Açılış ve kapanıştörenleri Bingöl Üniversitesi Recep Tayip Erdoğan Kongre merkezinde

yapıldı. Yoğun ilgi gören etkinliğimize toplamda 10.000 kişiyi kapsayan bir katılım gerçekleşti.

Açılış töreninde Sanatta 50. Yıl ödülü’nü ünlü sinema oyuncusu Erhan Yazıcıoğlu alırken,. Törende ayrıca Halil ERGÜN, Levent SÜLÜN, Bülent BİLGİÇ, Kudret SABANCI, Kamil ÇETİN, Ferhat YILMAZ, Şahin ALPARSLAN, Hakan HAKSUN ve Sabahattin ÇETİN’e teşekkür plaketi verildi.

AçılışKonseri Türk Halk Müziği’nin sevilen sanatçısı sayın Cengiz ÖZKAN tarafından gerçekleştirilen konserle başlarken, kapanışise Karadeniz parçalarıyla bilinen Resul DİNDAR’ın konseri ile sona erdi.

Festivalimize Katılan Diğer Konuklarımız:

Azer ŞELTE, Cengiz ÖZKAN, Meral ÇELİK, Kamil ÇETİN, Engin ÇELİK, Kubilay TUNCER, Murat ÇORAK, Nursel YORGANCIOĞLU, Ömer UĞUR, Sabahattin ÇETİN, Nusret Selçuk EKMEKÇİLER, Sacit ALTUN, Selahattin YILMAZ, Serkan USTUNER ve Sevda NOYAN

Date

November 3, 2019